Manisa Kizomba Kursu - Can Polat Karayel Manisa Dans Akademi

Manisa Kizomba Kursu

Manisa kizomba kursu hocamız Sena Umdu’dur. Kizomba dersi 5 nolu Latin sınıfında işlenmektedir.

Manisa Kizomba Kursu

Kizomba Nedir?

Daha önce muhtemelen görmüş ya da duymuş olanınız vardır. Önceleri Angola, Cape Verde ve Portekiz gibi ülkelerde sevilen bu dans, son dönemlerde kabuğunu parçalayarak dünyanın dört bir yanında beğenilmeye ve öğrenilmeye devam ediyor . Gerek sosyal paylaşım sitelerinde, gerekse müzik sitelerinde hatrı sayılır bir alan kaplayan bu dansın, diğer danslarla benzerliklerinden çok farklılıkları da aynı oranda dikkat çekmekte. Bu farklılıklara değinmeden ve bu dans hakkındaki çarpıcı bilgilere yer vermeden gelin kizombanın geçmişine şöyle bir göz atalım…

80’lerin başında Angola’da doğmuş olan Kizomba, 15-16. yüzyılda gerçekleşen kolonizasyon süreci içerisinde, diğer Afrika ülkeleriyle birlikte Angola’nın da kültür etkileşiminden payını alması sonucu ortaya çıkmış bir dans türüdür. Diğer dans türleri de incelendiğinde, kizombanın tango ile bachatadan parçalar barındırdığının söylenmesinin sebebi ise, bir yandan semba ve diğer geleneksel Afrika danslarının diğer yandan da Afrika müziğinin bu kolonizasyon süreci içerisinde Avrupa’nın yoğun etkisi altında kalmış olmasıdır.

Dolayısıyla , İnsanlara kizombayı benimsetmek ve kabullenme sürecini hızlandırmak amacıyla her ne kadar bir süre latin dansları çatısı altında faaliyet gösterdiği izlenimi verilse de, bu dansın kökeni tango, salsa gibi danslardan farklı olarak Afrikadır. Angola dilinde kizomba, “parti” anlamına gelmektedir.

Manisa Kizomba Kursu

Kizomba Nasıl Yapılır?

Tango, cha cha cha gibi dansların sahip olduğu “salon dansı” imajının aksine kizomba, izleyene her ortama ve her tempoya uyum sağlayabilen bir dans olduğu izlenimini verir. Genel olarak latin danslarının aksine sabit bir çizgide ilerlemeyen ve farklı performanslarda farklı duygular yakalayabileceğiniz bir dans türüdür. Aynı şarkıda ; İzlediğiniz performanslardan biri festival havası ve mutluluğu çağrıştırırken, diğeri ise aşkı ve asaleti çağrıştırabilir.

Dikkat çeken bir başka nokta ise tercih edilen kıyafetlerin, diğer danslarla karşılaştırıldığında, daha esnek bir özellik göstermesidir. Buna bağlı olarak da zorlama olmayan, samimi bir dans havası yaratmaya oldukça elverişlidir. İzlediğinizde son derece şık bir ortamda takım elbiseyle kizomba yapana da spor ayakkabı ve kot pantolon ile sokak ortasında dans eden bir çifte de rahatlıkla rastlayabiliyorsunuz ve bu durum gözünüzü kesinlikle rahatsız etmiyor.

İzlediğinizde diğer danslarla olan birçok benzerliğine rağmen özgün bir ruha sahip olduğunu hissettiren bu dans türünün, dans ederken esneklik arayan ve kalıpların içine sıkışmayı sevmeyen sıkılgan dans severler için birebir olduğunu düşünüyoruz. Siz ne dersiniz?

× Soru Sorabilirsiniz